Menu

Bezsenność- kto jest najbardziej narażony i jak można się przed nią ustrzec?

August 27, 2015 - Baza wiedzy
Bezsenność- kto jest najbardziej narażony i jak można się przed nią ustrzec?

Bezsenność jest dolegliwością, która polegać może zarówno na całkowitej niemożności zaśnięcia, jak i na śnie nieregenerującym, zbyt krótkim bądź o kiepskiej jakości. Bezsenność stwierdza się na ogół w momencie, kiedy jej epizody powtarzają się cyklicznie – co najmniej 3 razy w tygodniu,przez około 3- 4 tygodnie. Prócz tego możemy wyróżnić bezsenność: przygodną, utrzymującą się przez kilka dni; krótkotrwałą, powodującą przemęczenie przez okres do 3 tygodni; przewlekłą, która trwa dłużej i kwalifikuje się już do wizyty u specjalisty.

Bezsenność przewlekła, jej rodzaje i występowanie

Taka postać zaburzenia snu może w sposób znaczny obniżyć sprawność psychomotoryczną organizmu, nastrój, a co za tym idzie – również jakość życia.

W przypadku bezsenności przewlekłej można dokonać podziału na jej 2 rodzaje:

Bezsenność pierwotna powstaje na ogół nagle i może utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Stres, jaki ją zazwyczaj “uaktywnia” sprawia, że nawet, gdy sytuacja, która go wywołała

minie, poziom kortyzolu i katecholamin w organizmie wzrasta, podobnie temperatura ciała, tempo przemiany materii a także ilość uderzeń serca na minutę. Co ciekawe, wzmożonej aktywności

układów nerwowego i naczyniowego nie towarzyszy analogiczne funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Wedle badań przeprowadzanych na populacji osób bezsennych, aż 7,5 procenta z nich boryka się z tym zaburzeniem od ponad roku. Występowanie bezsenności jest częstsze u kobiet, jednak zależy również od wieku. Statystycznie rzecz ujmując – osoby po 65 roku życia są narażone na ryzyko znacznie bardziej, natomiast rzadkością pozostają problemy ze snem u młodzieży oraz osób przed 24 rokiem życia.

Jak zapobiegać, jak leczyć…

Profilaktyczne działania opierają się głównie na zachowaniu odpowiedniego rytmu dobowego, regularnym śnie oraz wprowadzeniu innych zasad z zakresu higieny snu. Polegają one na zaaranżowaniu przestrzeni w sypialni – pomieszczenie to powinno zapewniać cichą i relaksującą atmosferę, a także dobrą cyrkulację powietrza. Łóżko musi kojarzyć się z miejscem do spania, a nie

czytania, oglądania telewizji czy jedzenia. A skoro o posiłkach mowa…Warto wprowadzić dietę, która ułatwi nam zrelaksowanie się po ciężkim dniu i wprowadzi w odpowiedni nastrój przed snem.

Oznacza to eliminację produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w cukier i konserwanty, słodyczy, tłustych potraw, a przede wszystkim alkoholu, kawy i innych napojów zawierających kofeinę. Zamiast tego warto na kolację (zjedzoną nie później, niż 3 godziny przed snem) przyrządzać dania zawierające sporo złożonych węglowodanów, chudego białka (nabiał, drób), oraz

niewielkie ilości tłuszczu. Udanie się na spoczynek będąc głodnym nie jest dobrym pomysłem, dlatego kolacja powinna być lekka, jednak zapewniać sytość.

Leczenie bezsenności przewlekłej – zarówno pierwotnej, jak i wtórnej musi być kompleksowe. Każdorazowo warto wziąć pod uwagę indywidualne uwarunkowania pacjenta. Bezsenność pierwotna, a więc endogenna powinna sprowadzać się w znacznym stopniu do terapii behawioralnej. Zdolność do zwalczania nadmiernego stresu oraz techniki relaksacyjne mogą zostać wypracowane przy pomocy odpowiednich technik terapeutycznych. Ważne jest również zredukowanie często towarzyszących bezsenności nocnych lęków. Paradoksalnie – podczas terapii behawioralnej pacjent jest instruowany nie tylko jak spać, ale też jak kontrolować sen (do łóżka pacjent może się udać tylko wtedy, gdy naprawdę odczuwa senność). Działania z zakresu higieny snu mają stać się jego nowym nawykiem. Efektywność terapii behawioralnej jest duża – i wynosi około 80% – w dodatku w wymiarze długofalowym. W bezsenności przewlekłej stosowanie farmaceutyków na ogół towarzyszy tylko początkom terapii.

One thought on “Bezsenność- kto jest najbardziej narażony i jak można się przed nią ustrzec?

Mr WordPress

Hi, this is a comment.
To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *