Menu

DEPRESJA DWUBIEGUNOWA

July 11, 2017 - Baza wiedzy
DEPRESJA DWUBIEGUNOWA

Zaburzenie zwane dawniej stanem maniakalno-depresyjnym. Ten rodzaj zaburzenia nastroju przejawia od 5 do 15 % wszystkich osób cierpiących na zaburzenia depresyjne. Charakterystyczną cechą, odróżniającą ją od depresji jednobiegunowej, jest naprzemienne występowanie stanów depresji i manii. Podczas gdy stan depresyjny objawia się poczuciem smutku, bezradności, beznadziejności, obniżeniem łaknienia i zaburzeniami snu, mania definiowana jest jako stan drażliwości oraz podwyższonej aktywności fizycznej i umysłowej, euforycznego nastroju i przekonaniu o nieograniczoności własnych możliwości.

Depresja dwubiegunowa zagrożeniem

Chociaż na pozór może się wydawać, że po epizodzie depresji podwyższenie nastroju i euforia są efektem wyjścia z chorobliwego smutku, epizod manii odbiega znacznie od  normalności. Mania nie jest zupełną odwrotnością depresji, lecz jej inną odsłona, drugim biegunem. Na pozór pozytywny, ekstatyczny nastrój podszyty jest poczuciem niepokoju, złości i pustki. Osoby w stanie manii sa podatne na wszelkie niepowodzenia i przejawy dezaprobaty ze strony innych, szybko wpadają w złość i rozpaczliwy płacz. W takim stanie osoba potrafi stanowić zagrożenie dla innych i samej siebie, a nierzadko także mogą pojawić się w zachowaniu cechy psychotyczne.

Podczas gdy depresja duża występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, depresja dwubiegunowa rejestrowana jest u obu płci w takim samym natężeniu. Pierwszy epizod pojawia się zwykle nagle, pomiędzy 20 a 30 rokiem życia i jest to zwykle epizod manii. Każdy z obu epizodów może trwać nawet do kilku miesięcy z różnym natężeniem, niekoniecznie jednak w regularnych cyklach (epizod manii może być dłuższy lub krótszy od epizodu depresji). Podatność na to zaburzenie jest w znacznym stopniu uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi, jest to większa zależność niż w przypadku depresji jednobiegunowej.  

 

więcej: http://www.psychoterapia.org/depresja-dwubiegunowa-objawy-i-leczenie

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *