Menu

Tiki – jak leczyć?

August 27, 2015 - Baza wiedzy
Tiki – jak leczyć?

Mimo niesamowitego postępu w dziedzinie medycyny, trwającego już od wielu wieków, ludzkie ciało nadal może stanowić tajemnicę. Niektóre funkcje organizmu z niewiadomych przyczyn bywają zaburzone – co znacząco pogarsza komfort życia. Na pozór niegroźnym zaburzeniem pozostają krótkotrwałe, wywołane spontanicznie kurcze mięśni, zwane tikami. Tiki mogą przybierać formę mimowolnych ruchów i obejmować zarówno jedną, jak i kilka różnych części ciała. Najczęściej spotykane są tiki w obrębie twarzy czy rąk. Skurcze są źródłem dyskomfortu, możliwe jest też odczuwanie napięcia bezpośrednio przed takim atakiem.

U kogo tiki występują najczęściej i jak można je klasyfikować?

Nie ma jednej reguły na to, u kogo tiki nerwowe się pojawią. Faktem jest jednak, iż problem ten często dotyka dzieci. Szczęśliwie – nie muszą się one utrwalić, zatem w większości przypadków nie wymagają podejmowania terapii. Tiki nasilają się głównie w momencie podniecenia, warto więc dbać o to, by pacjent miał możliwość zrelaksowania się, szczególnie jeśli wcześniej podejmowane aktywności wymagały od niego silnej koncentracji. Wraz z tikiem często pojawiają się zaburzenia koncentracji oraz działanie pod wpływem impulsu, co dodatkowo może utrudniać codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, jak i wywiązywanie się z obowiązków. Możemy wyróżnić tiki ruchowe oraz wokalne. Tiki ruchowe dzielą się na:

Na ogół tiki ruchowe dotyczą twarzy, szyi oraz głowy, mają krótki czas trwania i występują spontanicznie, w różnorodnej intensywności. Znacząco mogą przez to izolować jednostkę ze środowiska, sprawiając, że czuje się niezrozumiana oraz wyśmiewana. Można powiedzieć, że tiki stanowią pewnego rodzaju problem społeczny, prowadzący do wykluczenia z grupy oraz pogorszenia warunków życiowych.

Wśród tików wokalnych natomiast można wyróżnić tiki:

Leczenie i profilaktyka.

Poza leczeniem farmakologicznym (stosowaniem neuroleptyków) oraz kompleksową psychoterapią warto wprowadzić również modyfikacje do sposobu odżywiania. Udowodniono, że szczególne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania układu nerwowego mają magnez oraz wapń. Dlatego też zaleca się osobom dotkniętym zaburzeniami takimi jak tiki nerwowe czy jąkanie spożywanie produktów bogatych w te pierwiastki. Należą do nich m.in. amarantus, awokado, kasza kwinoa, pestki słonecznika, kiełki pszenicy, ryż brązowy, otręby pszenne (magnez) oraz nabiał różnego rodzaju, brokuły, figi i warzywa liściaste (wapń). Magnez pomaga redukować napięcia mięśniowe, natomiast wapń jest niezbędny do prawidłowej komunikacji między neuronami i poprawnego działania mięśni. Warto wkomponować w jadłospis również produkty o wysokiej zawartości witaminy B6 – z nią magnez wchłania się dużo lepiej, prócz tego sama witamina uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *